Mexický vlak

Pravidla

Hra Mexický vlak se hraje s dominovými kameny. Cílem každého hráče je zbavit se všech kamenů přiložením buď do svého vlaku, nebo mexického (erárního) vlaku, případně do cizího otevřeného vlaku. Všechny vlaky vycházejí z nádraží, které je umístěno uprostřed hracího pole. Mexický vlak může vést i kolem hracího pole. Hru je možné hrát i bez mexického vlaku, my tuto variantu nazýváme českou variantou Mexického vlaku, ve které je možno stavět více kolejí, případně i škodit ostatním hráčům. 

Cíl

Cílem hry Mexický vlak je zbavit se všech kamenů. U české varianty je navíc potřeba dobrat všechny kameny z banku.

Doporučené sady

Mexický vlak se hraje především se sadou Double-12, která obsahuje celkem 91 kamenů a je vhodná pro 5 až 8 hráčů. Nicméně pravidla počítají již se dvěma hráči. Pokud máte rádi u her rychlý spád, postačí Vám sada Double-9, která obsahuje jen 55 kamenů. Zde je doporučený počet hráčů 2-6. Ale pravidla opět počítají i s tím, že s touto sadou bude hrát až 8 hráčů.

 

Příprava

Před každou hrou se kameny lícem dolů zamíchají a každý hráč si vezme příslušný počet kamenů. Ostatní kameny zůstávají v banku, hráči si je berou v průběhu hry. Vybrané kameny si hráči postaví před sebe pokud možno tak, aby líc zůstal skryt protihráčům. Nádraží se umístí doprostřed stolu a první hra začíná tím, že hráč, který má kámen double 12:12, resp. 9:9 umístí tento kámen dovnitř nádraží. Ve druhé hře se umístí doprostřed nádraží kámen 11:11, resp. 8:8 atd. Poslední hra tedy začíná umístěním kamenu 0:0.

Strategie

  • hlavním zájmem hráče je, aby jeho vlak nebyl přístupný ostatním hráčům. Protihráči pak nemají možnost si odmazávat nepotřebné kameny.

  • pokud hráč vidí, že mexický erární vlak se nemění, je pravděpodobné, že hráči nemůžou do tohoto vlaku přikládat. Hráč by měl tedy zvážit, zda je nutné přikládat do tohoto vlaku kameny a umožnit tak ostatním hráčům hrát.

  • hráč může na začátku hry ostatní hráče oklamat tím, že bude přikládat pouze do mexického erárního vlaku a naznačovat tak, že nemůže hrát do vlastního vlaku.

Nádraží

Vzhledem k tomu, že některé sady Mexických vlaků neobsahují nádraží, připravili jsme pro vás vzor nádraží, které si můžete doma vytisknout a třeba i zalaminovat do fólie. Sami uvidíte, že takové nádraží vydrží i hrubší zacházení. Najdete ho v našem obchodě.