Mexický vlak

Carrom

Carrom je stolní hra původem z východu, někdy se mu říká indický kulečník. Tato hra je velmi populární v Nepálu, Indii, Pákistánu, Bangladéši, Srí Lance a na Blízkém východě. V jižní Asii mnoho klubů a kaváren pořádá pravidelné turnaje. Carrom velmi často hrají rodiny s dětmi a často bývá i součástí společenských akcí. 

V současné době proniká Carrom do USA a především do Evropy. V České republice existuje od roku 2010 Česká carromová asociace (CCA), která sdružuje hráče carromu v Čechách a zároveň se snaží hru samotnou popularizovat. V roce 2011 se CCA stala členem Evropské carromové konfederace (ECC). 

Cílem hry je pomocí strikeru (hlavní kámen) crvknutím prstu dostat ostatní kameny do libovolné kapsy ve čtyřech rozích desky. Hra se obvykle hraje na desce z překližky. Standardizovaná deska má čtvercový tvar a hrací plocha má rozměry 29 palců (74 cm). Okraje hrací plochy jsou ohraničeny mantinely ze dřeva  a spodní část každé kapsy tvoří síťka. Základní pravidla i kompletní pravidla jsou volně ke stažení na stránkách CCA.